بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی

امروزه غول‌های فناوری به طور کامل به استفاده از فناوری هوش مصنوعی متعهد هستند و فعالان بازار می‌توانند از این فناوری برای افزایش توانایی راهکارهای بهبود سئو خود استفاده کنند. در این مقاله در رایاسئو قصد داریم رابطه توسعه‌دهنده، سه هسته‌ی مرکزی بازاریابی و استفاده از این قابلیت را مورد بررسی قرار دهیم. اخیراً کنفرانسی در رابطه با افزایش بازدهی سئو با استفاده از هوش مصنوعی در SMX لندن برگزار شد و قصد داریم موارد مهم این کنفرانس را با خوانندگان وبسایت به اشتراک بگذاریم. این مقاله به طور کلی به گفتگو در رابطه با بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی می پردازد. بدون شک آینده سئو نیز مانند بسیاری از علوم دیگر به دست هوش مصنوعی سپرده می شود.

گوگل سر خط برنامه‌ی جهانی خودش را با رونمایی از داپلکس (دستیار هوشمند جدید گوگل) در کنفرانس توسعه دهندگان I/O مشخص کرده است. این سامانه‌ی هوش مصنوعی می‌تواند به زبان مادری با کاربران «گفتگو» کند و برای مثال برنامه‌ی ملاقاتی در سالن های آرایشگاه تنظیم کند و یا یک میز را در رستورانی رزرو کند.

شرط لازم برای گذراندن آزمون تورینگ این است که هوش مصنوعی قادر به رفتاری باشد که از انسان قابل تفکیک نیست. گوگل داپلکس ثابت کرده است که این برنامه در بسیاری از موارد قادر به گذراندن این آزمون است، اما حقیقت این است که آغاز توانایی بالقوه‌ی این دستیار هوشمند را در آینده می‌بینیم.

این استفاده‌ی خاص از هوش مصنوعی بسیار مهم است زیرا چه در فیلم‌های تخیلی و چه در زندگی واقعی انسان‌ها مجذوب هوش مصنوعی‌هایی می‌شوند که می‌توانند مشابه انسان رفتار کند، هرچند این موضوع برای مردم دارای جذابیت است اما منبع ترس آن‌ها نیز هست. اما چیزی که در اینجا مورد توجه است بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی است.

بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی

بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی آیا می‌تواند جانشین بشر شود؟

به عنوان فعال بازار، همواره دو پاسخ برای این سؤال خواهیم داشت. یا هوش مصنوعی جای ما را می‌گیرد و ما را بیکار می‌کند، یا مهارت‌های ما را تکمیل کرده و به کارایی بیشتر ما کمک می‌کند.  بر اساس مطالعات انجام شده توسط اکونومیست، 75 درصد از مدیران معتقد هستند که هوش مصنوعی تا سه سال آینده در شرکت‌هایشان «فعال» خواهد شد، در نتیجه این موضوع بیش از یک بحث فرضی است.

همانطور که در سال‌های گذشته اعتیاد به مواد مخدر همه گیر شد، باید بپذیریم که نظریه‌ی دوم (کمک هوش مصنوعی به بشر برای کارایی بیشتر) نیز در حال همه‌گیری است. بنا بر پیش بینی PricewaterhouseCoopers، هوش مصنوعی تا سال 2030 سالانه 15.7 ترلیون دلار به تولید ناخالص جهانی اضافه خواهد کرد، این مورد قطعاً سودمندترین نتیجه‌ی استفاده از هوش مصنوعی است.

علاوه بر این، هوش مصنوعی همین حالا هم زندگی ما را فرا گرفته و در بسیاری از محصولات و سامانه‌های مورد استفاده‌ی ما نظیر نتفلیکس و پاندورا نیز به کار می‌رود.

شاید مهم‌ترین کاربرد هوش مصنوعی برای ما فعالان بازار، کاربرد عمیق آن در بهبود سئو و موتورهای جستجو باشد، موردی که فرصت‌های جدیدی را برای بهینه سازی محتوای مورد استفاده در موتورهای جستجویی که با تازگی از این فناوری بهره می‌برند را به وجود می‌آورد.

نقش هوش مصنوعی در بهبود سئو

هوش مصنوعی بهتر از انسان جستجو می‌کند. در نتیجه می تواند نقش موثری هم در سئو سایت ها و بهبود سئو داشته باشد. هرچند هنوز جستجوگری مثل گوگل داپلکس قادر به «صحبت کردن» با کاربران نیست، اما دسترسی به این هدف بسیار نزدیک است.

فناوری رنک‌برین گوگل از یادگیری ماشینی برای درک محتوا استفاده می‌کند. این فناوری از کلمات مورد جستجو، هدف جستجوگر را استنتاج می‌کند و از داده‌های بازخوردی برای بهبود دقت نتایجش استفاده می‌کند.

اگرچه ممکن است این فرآیند همواره برای ما مشهود نباشد، اما خروجی آن را به وضوح دیده‌ایم. پژوهشی توسط برایت‌اج بر روی مجموعه‌ای از داده‌ها شامل 50 میلیون کلمه‌ی کلیدی نشان می‌دهد که 84.4 درصد از کلمات جستجو شده نتایجی مشابه دارند. این مورد زمانی که گوگل از هوش مصنوعی برای نمایش صفحات نتایج جستجو به کاربران استفاده می‌کند، نیز مشاهده می‌شود.

در حال حاضر 37 صفحه‌ی نتیجه‌ي موتور جستجو (SERP) مختلف وجود دارد، عددی که در ماه‌ها و سال‌های آینده قطعاً افزایش خواهد یافت.

هرچند هنوز توانایی بالقوه‌ی شخصی سازی صفحات به درستی به کار گرفته نشده است، اما ساندار پیچای، مدیر اجرایی گوگل، هدف این شرکت برای استفاده از هوش مصنوعی برای این کار را  اعلام کرده است. به همین ترتیب، باید انتظار داشت که هوش مصنوعی چشم انداز سئو را به طرز چشمگیری تغییر دهد، همانگونه که هوش مصنوعی محصولاتی نظیر نرم افزار عکس گوگل و گوگل لنز را تغییر داده است.

سرگی برین یکی از بنیان گذران گوگل گفته است:

«هوش مصنوعی با همه‌ی پروژه‌های اصلی ما در ارتباط است، از جستجو تا عکس تا تبلیغات.»

از آنجا که گوگل به خوبی می‌داند که هوش مصنوعی می‌تواند نتایجی بهتر و شخصی‌تر را برای مشتریانش ایجاد کند، در نتیجه در این قسمت به سرمایه گذاری پرداخته است و سرعت توسعه‌ی این فناوری بسیار بالا است. با این وجود، اگر فعالان بازار می‌خواهند از فرصت‌های سئوی به وجود آماده بهره‌ی کافی را ببرند باید توجه ویژه‌ای به پیشرفت‌های این فناوری داشته باشند.

بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی

چگونگی بهبود سئو با هوش مصنوعی ؟

سه حوزه‌ی کلیدی در سئو وجود دارد که هوش مصنوعی می‌تواند کارایی آن را بهبود ببخشد:

 • نگرش
 • اتوماسیون
 • شخصی سازی

هوش مصنوعی می‌تواند در مقیاسی الگوهای کاربران را پردازش و تفسیر کند که بشر قادر به آن نیست. همین موضوع آن را به مکملی ضروری برای هر نوع استراتژی سئو تبدیل می‌کند، چراکه هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات مورد نیاز ما برای اتخاذ تصمیماتی آگاهانه را به صورتی ساختاریافته و بدون اخلال در دسترس ما قرار دهد. در نتیجه به بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی کمک کند.

چند نمونه از مواردی که هوش مصنوعی می‌تواند کارایی بهینه سازی موتور جستجو (سئو) را  بهبود دهد و موجب بهبود سئو شود:

 • تجزیه و تحلیل روند بازار
 • تجزیه و تحلیل کارای سایت
 • بررسی رقبا
 • گزارش اهداف مشتریان
 • کارایی SEPR
 • مدیریت سئو و سامانه‌های پرداخت به ازای کلیک

در هریک از این موضوعات، هوش مصنوعی می‌تواند نگرشی جدید را نمایان کند که قابل مشاهده نبوده است. با حرکت جستجوگرها به سمت روش‌های جدید و عبور از SERP های سنتی کمک نماید، این موضوع مهم‌تر هم خواهد شد. در پیشرفت‌های جدید نظیر جستجوی بصری نیز هوش مصنوعی نقش اصلی را برای پردازش انواع جدید محتوا بازی می‌کند.

پینترست از Deep Learning یا machine learning و پس زمینه‌ی عکس‌ها استفاده می‌کند، فناوری جدیدی موسوم به «Exploration Search» که فرصت‌های بسیاری را برای فروشندگان ایجاد می‌کند و نتیجتا به بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی منجر میگردد.

گوگل لنز نیز قصد دارد با ایجاد امکان استفاده از اشیا به جای کلمات تایپ شده به عنوان موضوع جستجو، واقعیت افزوده را برای پیوند دنیای حقیقی و مجازی به کار بگیرد.

البته، این تحولات منجر به ایجاد اطلاعات ارزشمندی خواهد شد، زیرا با هر تعامل، چیز جدیدی را  درباره‌ی مخاطبان‌مان خواهیم فهمید. به عنوان فعالان بازار، باید هوش مصنوعی را برای حصول اطمینان از استفاده‌ی درست داده‌ها برای تعیین استراتژی جستجوی خود استفاده کنیم.

بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی

چگونه می توان از هوش مصنوعی برای نگرش‌های سئو استفاده کرد؟

 • درک نیازهای اساسی مشتری در سفر
 • شناسایی فرصت‌های محتوایی
 • تعریف فرصت‌های موجود در فضای رقابتی
 • نقشه‌ی راه یافتن محتوای مورد نظر
 • استفاده از داده‌های ساختار یافته و نشانه گذاری
 • سرمایه گذاری در محتوای بلند مدت
 • اطمینانی از درک کامل محتوا و نمایش آسان آن برای همه‌ی کاربران
نتیجه‌گیری

انقلاب هوش مصنوعی همین حالا هم به ما رسیده است و بازاریان پیشرو از مزایای آن استفاده می‌کنند، در نتیجه به راحتی می توانند از بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی در سایت های خود کمک بگیرند.

بسیاری از سامانه‌های هوش مصنوعی نامرئی هستند، اما این چیزی از اهمیت آن کم نمی‌کند. چشم انداز سئو شیب ثابتی دارد و کاربرانش هم داده‌های زیادی تولید می‌کنند که می‌تواند به نگرشی برای ما تبدیل شود.

شکی نیست که غول‌های فناوری همین الان هم به سمت هوش مصنوعی رفته‌اند. فعالان بازار که می‌خواهند با استفاده از هوش مصنوعی استراتژی‌های سئو سایت خود را بهبود ببخشند، باید آینده هوش مصنوعی را در نظر داشته باشند. نتیجه کلی ما این است که در آینده نه چندان دور بهبود سئو با استفاده از هوش مصنوعی به یک امر عادی و متداول تبدیل خواهد شد.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn