بهبود Ux چگونه است و چه تاثیری بر سئو دارد؟

امروزه، بهترین شیوه های SEO عبارتند از: توجه به تجربه کاربر (UX) در این مقاله در رایاسئو سعی داریم تا به شما بگوییم چگونه SEO و UX با هم کار می کنند. و به سوال ” بهبود Ux چگونه است و چه تاثیری بر سئو دارد؟” پاسخ دهیم.

ارتباط بهبود UX با سئو

SEO + UX = موفقیت

در ابتدا، جستجوگرها ساده بودند. شما یک صفحه را از کلمات کلیدی پر میکردید و موتورهای جستجو به شما یک رتبه می داد و مخاطب بدون اینکه تمایل داشته باشد وارد سایت شما می شد و آن نتیجه ای را که می خواست در سایت شما پیدا نمیکرد. اما امروزه دیگر به این سادگی نیست، در حال حاضر، گوگل (و موتورهای جستجو دیگر) به معنای واقعی کلمه، صدها عوامل را در هنگام تعیین رتبه بندی به صفحاتی که در صفحات نتایج جستجو در موتورهای جستجو (SERPs) بالا هستند، مورد توجه قرار می دهد. اما امروز بهبود Ux نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

این واقعیت جدید بدین معنی است که تجربه کاربر (UX) به بهترین شیوهSEO  را تحت تاثیر قرار می دهد در نتیجه برای بهبود سئو و بهینه سازی سایت الزاما بهبود Ux ضروری است. در اینجا بایستی از خود سوال کنید که آیا سایت شما مخاطب پسند است؟ آیا سایت شما محتوایی با کیفیت دارد که باعث می شود بازدیدکنندگان در آن سایت مدتی را صرف کنند؟ آیا محتوای سایت شما باعث میگردد که مخاطب مجدد به سایت شما باز گردد؟ آیا سایت شما امن، سریع است و نوع طراحی آن برای موبایل مناسب است؟

به دنبال ارتباط برقرار کردن بین UX و سئو باشید: سعی کنید در هنگام تولید محتوای اصولی علاوه بر مخاطب به صورت همزمان موتورهای جستجو را نیز هدف قرار دهید . بهبود Ux  به بازدیدکنندگان وب سایت شما هدف می دهد. در واقع فراموش نکنید UX و موتورهای جستجو هر دو هدف مشترکی دارند که بهترین تجربه را برای کاربران به ارمغان می آورند.

در رایاسئو امروز در نظر داریم برخی از عناصر استفاده شده در وب سایت های رایج که هم بر روی SEO و هم بر روی تجربه کاربر (UX) تاثیر می گذارد را برشماریم.

بهبود UX

 

هدینگ ها (H)

همانطور که عنوان های دسترسی راحت تر را به مطالب فراهم می نماید، عنوان های محتوای یک وبسایت برای هم بازدید کننده و موتور جستجوگر، درک و تجزیه مطالب شما را آسان تر می کند.

عنوان ها (<h1>، <h2>، <h3>، <h4>، <h5> و <h6>) باید به خوانندگان و موتورهای جستجو در مورد پاراگراف ها و  بخش های یک متن اطلاعات سلسله مراتبی و منطقی از محتوا را نشان دهند. عنوانها همچنین به کاربران کمک می کنند قبل از مطالعه کامل یک مرور اجمالی بر روی آن داشته باشند.

فقط یک تگ h1 را بر روی یک صفحه استفاده کنید.  به این ترتیب موتورهای جستجو و کاربران می توانند تمرکز اصلی صفحه را بدانند. به طور معمول اولین خط یک محتوا در یک صفحه h1 است، که در نزدیکی بالای صفحه قرار می گیرد. اضافه کردن کلمات کلیدی در h1 نیز می تواند به رتبه بندی شما کمک کند.

هدرهای دیگر (h2  تا  h6) باید h1 را دنبال کنند تا بقیه صفحه را به طور مناسب سازماندهی کنند. عنوان های دیگر را می توان چند بار در صفحه استفاده کرد، تا زمانی که لازم باشد. شما لازم نیست که از همه کلمات کلیدی در تگ های h استفاده کنید. گاهی اوقات ممکن است محتوای شما فقط به h1 و h2 نیاز داشته باشد.

بهبود UX

نمایش آسان ساختار سایت

ممکن است به نظر کمی دیوانه وار به نظر برسد که ما هنوز در مورد ظاهر سایت صحبت می کنیم. اما فراموش نکنید ظاهر سایت مهمترین چیزی است که به چشم کاربر می آید. سایت های زیادی وجود دارند که به سادگی باز نمی شوند. ساختار سایت شما نه تنها برای کاربران شما مهم است، بلکه نقشه سایت آن را برای موتورهای جستجو تعیین می کند.

به یاد داشته باشید که بسیاری از بازدید کنندگان سایت شما از طریق ورود آدرس وارد سایت شما نمی شوند و از طریق موتورهای جستجو وارد آن می شوند. کاربر ممکن است با هر نوع وسیله ای وارد سایت شما شود، از کامپیوتر های خانگی گرفته، تا لب تاپ ها، تبلت ها و انواع گوشی موبایل این به این معنی است که سایت شما باید به راحتی در هر نوع وسیله ای کار کند. بدون توجه به موتورهای جستجو و نوع باز شدن سایت بر روی دستگاه مخاطب بدون شک موفق نخواهید شد.

سعی کنید به جای پنجره های فانتزی، لیست طولانی از از منو ها و … سایتی ساده با دسترسی راحت را برای مخاطب فراهم کنید و در عین حال در تمامی صفحات کلیدی را برای بازکشت به صفحه اصلی یا دیگر صفحه ها فراهم نمایید.

 

سیگنال های کاربر

من معتقدم که سیگنال هایی از جانب کاربر به طور فزاینده ای در رتبه بندی موتورهای جستجو نقش مهمی ایفا خواهند کرد. آیا شما در Google My Business کارهای خود را پست می کنید که بازدیدکنندگان نظرات خود را به شما بیان کنند؟ آیا بازدیدکنندگان دستگاه های تلفن همراه با استفاده از ویژگی «تماس با ما» می توانند با شما تماس بگیرند؟

گرچه گوگل به تازگی انكار كرد كه سيگنال هاي كاربر فاكتوری مستقيم بر روی امتیاز دهی سایت است، اما مطالعات اخیر نشان داده است كه اين سيگنال ها بر روی رتبه بندي تاثیر بالایی دارد. بایستی بگوییم که گوگل همه چیز را می بیند و می داند. هر نقطه لمسی و تعامل بین شما و بازدید کنندگان شما به گوگل را نشان می دهد که کاربران به سایت و محتوای شما علاقه مند هستند و محتوای شما برای آنان جذاب است. در مقالات قبل هم بیان کردیم که تاثر محتوا بر سئو  امری اجتناب ناپذیر است.

بهبود UX

سرعت سایت

سرعت سایت عامل مهمی برای بهبود رتبه بندی شما در موتور جستجوی گوگل است، و حتی اعلام شده است که سرعت باز شدن سایت شما بر روی صفحه تلفن همراه (به جای دسکتاپ کامپیوتر) به زودی عامل اصلی رتبه بندی خواهد شد. بنابراین مهم نیست که یک وبسایت داشته باشید که سریعا در لپ تاپ ها و کامپیوترها باز شود، شما بایستی وب سایتی داشته باشید که علاوه بر باز شدن سریع بر روی دسکتاپ کامپیوتر بر روی گوشی موبایل نیز سریعا باز گردد.

ابزار Page Insights PageSpeed به شما اجازه می دهد تا URL خود را وارد کنید تا مسائل مربوط به سایت شما را در زمینه گوشی همراه مورد بررسی قرار دهد. این ابزار اندازه گیری می کند که چگونه سایت شما می تواند به شما بگوید که چطور عملکرد خود را در هر دو نوع بارگذاری به صورت کامل بهبود بخشید و پیشنهادات خود را برای کاهش زمان بارگذاری صفحه ارائه می دهد. امیدواریم در این مقاله تا جای ممکن به شما کمک کرده باشیم که با مفهوم بهبود UX در سایت و رابطه آن با سئو آشنا شوید.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn