5 موردی که به هنگام کاهش ناگهانی ترافیک سایت باید بررسی کنید

آیا ترافیک سایت شما به طور ناگهانی و بودن دلیل خاصی سقوط کرده است؟ در این مقاله که توسط رایا سئو تهیه شده است، پنج مورد از مواردی که در هنگام کاهش ناگهانی ترافیک سایت باید بررسی میکنیم و راهکارهایی برای رفع آن ارائه می‌کنیم.

هیچ سایتی از سقوط ترافیک در امان نیست، اما دلایل کاهش ناگهانی ترافیک سایت نیز به راحتی قابل پیگیری و رفع هستند. البته پیش از هر کاری باید به نتایج آماری ارائه شده توسط گوگل آنالتیکس مراجعه کرده و برای یک بازه‌ی زمانی مناسب داده‌های سایت خود را بررسی، تجزیه و تحلیل کنید. این کار برای این است که از دلیل کاهش ناگهانی ترافیک سایت خود آگاه شوید و مطمئن شوید که دلیل آن اتفاقات فصلی، تعطیلات و سایر الگوهای زمانی و رفتاری کاربران نیست.

مورد دیگری که باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که هیچ یک از داده‌های شما در روزی خاص و یا برای دستگاهی خاص از دسترس کاربران خارج نشده باشد. برای این کار هم باید به طور دقیق نتایج آماری موجود در گوگل آنالیتیکس را بررسی کنید.

اگر هیچ یک از موارد فوق برای سایت شما رخ نداده بود، 5 مورد اصلی وجود دارد که باید برای یافتن علت کاهش ناگهانی ترافیک سایت خود بررسی کنید.

  1. تغییرات قابل توجه در سایت شما و کاهش ناگهانی ترافیک

تغییرات کلی در سایت نظیر بازطراحی، مهاجرت از یک سرویس به سرویس دیگر و یا پاکسازی زیاد داده‌های سایت، به طور بالقوه عاملی برای تضعیف سئوی سایت شما هستند. اگر چنین اتفاقاتی برای سایت شما روی داده است و کاهش ناگهانی ترافیک برای سایت شما رخ داده است، باید عوامل مؤثر بر آن را به دقت بررسی کنید. مورد اصلی که باید در این شرایط بررسی کنید روند ایندکس شدن صفحات توسط گوگل است.

برای این منظور، ابتدا بخش Crawl > Crawl Errors را در کنسول جستجوی گوگل (GSC) مشاهده کرده و به دنبال تغییرات شدید و قابل توجه در نمودارهای مربوط به بازهی زمانی تغییرات وبسایت خود  باشید.

در مرحله‌ی بعد به بخش Google Index >  Index Status در کنسول جستجوی گوگل رفته و تعداد صفحات ایندکس (ثبت) شده در موتور جستجوی گوگل را بررسی کرده و از عدم کاهش شدید صفحات ایندکس شده اطمینان حاصل کنید.

برای دنبال کردن صفحاتی که ایندکس شدهاند، میتوانید از ابزارهای موجود در سایت WebSite Auditor استفاده کنید و روند تغییرات ثبت و دسته بندی صفحات سایت خود را دنبال کنید.

  1. مجازات‌ موتور جستجو

اگر سایت شما به دلیل نقض قواعد کیفیت مطالب وب مجازات شده باشد و توسط افزار بازبینی کنندهی گوگل از نتایج حذف شده باشد، پیامی در این باره در بخش Search Traffic > Manual Actions section حساب کاربری شما در GSC وجود خواهد داشت. اگر علت این موضوع هک شدن سایت باشد، گوگل راهنمای جامعی برای بازیابی سایت دارد، در غیر این صورت تمامی مراحل بهبود شرایط تحت کنترل شما خواهد بود.

اسپم‌های تولیدی توسط کاربران

یکی از دلایل مرسوم برای مجازات یک سایت توسط گوگل، صفحات و لینک‌های اسپمی است که توسط کاربران و اعضای سایت تولید شده‌اند. برای رفع این مشکل باید موارد اسپم را شناسایی و پاکسازی کنید. همچنین برای جلوگیری از تکرار این موضوع می‌توانید از افزونه‌های ضد اسپم مثل reCAPTCHA و یا عبارت «nofollow» برای لینک‌ها استفاده کنید.

لینک‌های خروجی غیرطبیعی و تغییر مسیرهای مبهم

بررسی این مورد برای سایت‌های کوچک چندان سخت نیست اما برای سایت‌های بزرگ کاری سخت و وقت گیر است. هر چند در اینترنت ابزارهای مختلفی مثل WebSite Auditor برای بررسی لینک‌های خروجی سایت وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای یافتن لینک‌های خروجی استفاده کنید. در هر حال بهترین راهکار برای این مورد پیشگیری است.

محتوای کم و تکراری

داشتن صفحات با محتوای بسیار کم، می‌تواند عاملی برای اجرای مجازات محتوای کم باشد. صفحات با متون کم و لینک‌های بسیار، صفحات فرود با اطلاعات کم و دیگر صفحات با محتوای ناچیز مواردی از این دست هستند که شامل مجازات کمبود محتوا می‌شوند. همچنین صفحات مختلف با محتوای تکراری هم از دیگر مواردی هستند که شامل مجازات گوگل می‌شوند.

لینک‌های غیرطبیعی به سایت

یکی دیگر از موارد که شامل مجازات گوگل می‌شوند، لینک‌های غیر طبیعی به سایت شما است. برای آگاهی از این موارد نیز می‌توانید از ابزارهای موجود در اینترنت برای یافتن سایت‌های لینک دهنده به سایت خود استفاده کنید. یکی از بهترین ابزارها برای این کار SEO SpyGlass است.

 

  1. به روزرسانی الگوریتم گوگل

گوگل بدون وقفه در حال به روز رسانی است و هر از چند گاهی الگوریتم‌های جستجوی خود را بهبود می‌بخشد. اگر کاهش ناگهانی ترافیک شما با تاریخ معرفی الگوریتم‌ها همزمان شده است، باید به دنبال دلایل روی دادن آن بگردید. تغییرات اساسی الگوریتم‌های گوگل در همه‌ی سایت‌های خبری سئو پوشش داده می‌شود و به راحتی در اخبار مربوط به سئو وب سایت قابل یافت است. البته تغییرات جزئی و خاص الگوریتم‌ها در خبرها پوشش داده نمی‌شود و برای یافتن آن می‌توانید وضعیت صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) را بررسی کنید. برای این منظور نیز می‌توانید از ابزارهای موجود در اینترنت استفاده کنید، برای مثال وبسایت Rank Tracker ابزارهای مفیدی برای این کار را در اختیار شما قرار می‌دهد.

  1. از دست رفتن بک لینکی با ارزش

از دست دادن بک لینکی ارزشمند ممکن است به سرعت بر ترافیک سایت شما اثر بگذارد، خصوصاً اگر سایت شما بک لینک‌های با ارزش زیادی نداشته باشد. اگر سقوط ترافیک شما برای اکثر کلمات کلیدی و صفحات شما رخ داده باشد، باید به دنبال تغییرات قابل توجهی در بک لینک‌های سایت خود باشید. برای این منظور هم می‌توانید از ابزارهای موجود در SEO SpyGlass استفاده کنید.

  1. تغییرات در صفحات نتایج موتور جستجو و رقبای شما

اگر کاهش ناگهانی ترافیک شما زیاد باشد و یا فقط برای کلمات کلیدی خاصی رخ داده باشد، علت آن پایین رفتن صفحات شما در صفحات نتایج موتور جستجو و بالا آمدن رقبای شما است. برای بررسی این مورد هم می‌توانید از بخش تاریخچه‌ی SERP در Rank Tracker استفاده کنید.

اگر ترافیک و رتبه بندی خود را در رقابت با یک سایت دیگر از دست داده‌اید، از مهندسی معکوس استفاده کرده و با بررسی صفحات سایت رقیب، دلایل جا ماندن سایت خود را پیدا کرده و از آن برای بالا رفتن در نتایج استفاده کنید. آیا صفحات سایت رقیب برای تلفن همراه بهینه شده است؟ آیا تغییر قابل توجهی در محتوای آن ایجاد شده است؟ آیا رقیب شما بک لینک‌ جدیدی به دست آورده است؟

در نهایت، ممکن است که رقیب شما از کارزاری تجاری برای رقابت با شما استفاده کرده باشد و نام سایت رقیب به صورت تبلیغاتی در صفحات مربوط به نتایجی که کلمات کلیدی شما در آن رتبه‌ی بالایی داشته باشند، قرار بگیرد. همین مورد می‌تواند عاملی برای کاهش ناگهانی ترافیک شما در این مورد باشد. در این صورت شاید بهتر باشد که تغییر کلمات کلیدی هدف و استفاده از کلمات کلیدی جدید را در نظر بگیرید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn