اهمیت داده‌های ساختار یافته در سئو چقدر است؟

داده‌های ساختار یافته در درک بهتر محتوای شما به گوگل کمک می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید که سایت شما در جستجوهای گوگل نمایش مناسبی داشته باشد، باید به داده‌های ساختار یافته توجه ویژه‌ای داشته باشید. امروز در رایاسئو در رابطه با اهمیت داده‌های ساختار یافته در سئو صحبت خواهیم کرد.

اما آیا همه‌ی سایت‌ها از داده‌های ساختار یافته استفاده می‌کنند؟

آیا استفاده از داده‌های ساختار یافته برای درک بهتر محتوای ارزشش را دارد؟ جواب کوتاه واضح است: بله!

اما پیش از اینکه به بررسی موضوع بپردازیم لازم است که تأکید کنیم که جمله‌ی «داده‌های ساختار یافته فقط یک استراتژی سئو است» یک تصور غلط است. واقعیت بیش از این‌ها است و داده‌های ساختار یافته بنیانی برای درک محتوا توسط موتورهای جستجو است.

درست به مانند رابطه‌ی مشتری-فروشنده، هر چه اطلاعات بیشتری درباره‌ی مشکلات سئو داشته باشید، بهتر می‌توانید روش‌های حل مشکلات را بیابید. همین موضوع عاملی مهم برای تهیه‌ی استراتژی سئوی کارآمدتر برای شماست.

مالکان سایت‌ها امیدوارند که سرویس‌هایی نظیر گوگل، الکسا و سیری محتوای آن‌ها را مؤثر و کارا، خوانده و درک کنند.

استفاده از نشانه گذاری اسکیما، سرویس‌های مذکور را قادر به کنترل نحوه‌ی تعریف داده‌ی خود می‌کند. موضوعی که امکان درک درست اطلاعات برند شما را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

کاربردهای داده‌های ساختار یافته

داده‌های ساختار یافته چند سالی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. تا چند سال پیش، استفاده از آن‌ها بسیار محدود بود اما حالا، کاربردهای بسیاری در فعالیت‌های مختلف دارد.

نفوذ این داده‌ها به حدی است که ریچارد والیس، مشاور پروژه‌ی اسکیما در گوگل، در مقاله‌ای، به معرفی و بررسی داده‌های ساختار یافته پرداخته است.

نکتهی کلیدی: کاربردهای داده‌های ساختار یافته در حال افزایش است و حدوداً یک سوم دنیای وب به کمک این داده‌ها مورد بررسی قرار میگیرند.

علت این موضوع نیز این است که برندهای بزرگ جهان در حال آزمایش وضعیت و صرف هزینه در این زمینه هستند و البته با افزایش ترافیک و جذب مخاطبان بیشتر پاسخ خود را دریافت کرده‌اند.

ساختار بندی داده‌های شما توسط اسکیما، نه تنها به شما در بهبود وضعیت جستجوی سایت نظیر بهبود تجزیه و تحلیل و یا اطلاعات داخلی سایت، کمک می‌کند، بلکه کارایی مناسبی در سرویس‌های صوتی نظیر دستیارهای هوشمند نیز دارد.

ساختار بندی داده‌ها، به شما کمک می‌کند که با تعریف بهتر محتوا، سرویس‌های اینترنتی مختلف، درک بهتری از محتوای شما کسب کرده و آن را به عبارات جستجو شده‌ی صوتی مرتبط کنند. به گفته‌ی آمازون، این سرویس از داده‌های اسکیما برای یافتن کسب و کارهای محلی استفاده می‌کند.

تأثیر گذاری داده‌های ساختار یافته

به تازگی آزمایشی را برای یکی از مشتریان خود انجام دادیم تا به کمک آن تأثیر داده‌های ساختار یافته بر سئو را بررسی کنیم.

بر اساس بررسی‌های انجام شده و پس از اعمال تغییرات، میزان نرخ کلیک نسبت به رتبه (CTR) سایت از 2.7 درصد در فصل اول سال، به 2.8 درصد در فصل دوم سال رسید.

این آزمون فقط در مدت کوتاهی انجام شده است، اما انتظار ما این است که بین 5 تا 10 درصد افزایش نرخ کلیک نسبت به رتبه را در یک دوره‌ی 9 ماهه مشاهده شود.

به علاوه:

 • تعداد کلیک‌ها 43 درصد افزایش یافته است.
 • Impressions یک درصد افزایش یافته است.
 • میانگین موقعیت نتایج نیز 12 درصد افزایش یافته است.

از آنجا که راه‌های مختلفی برای افزایش آمار در موتورهای جستجو نظیر ساخت لینک‌های محتوایی جدید یا دریافت لینک‌های تازه وجود دارد، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که علت رشد آمارهای سایت ما تنها ناشی از تغییرات در داده‌های ساختار یافته بوده یا خیر؟

پاسخ شما این است که آمارهای ما تنها به کمک تغییر در داده‌های ساختار یافته رشد داشته و ما کار دیگری برای افزایش آن انجام نداده‌ایم.

مقادیر داده‌های ساختار یافته فقط برای دست یابی به نتایج بهتر در گوگل استفاده شده است. حالا اما از این داده‌ها برای به دست آوردن ترافیک نیز استفاده خواهیم کرد.

در این باره، گوگل مقاله‌ای منتشر کرده است که در آن، مثال‌هایی از استفاده‌ی مناسب از اسکیما برای برخی برندهای معتبر دنیا را بیان کرده است.

5 دلیل اصلی عدم استفاده‌ی بسیاری شرکت‌ها از اسکیما

دلایل مرسومی برای عدم استفاده از اسکیما و داده‌های ساختار یافته وجود دارد. دلایلی که بسیاری از مشتریان آن را به عنوان مشکل خود برای استفاده از این داده‌ها عنوان می‌کنند:

 • نداشتن منابع کافی
 • عدم آشنایی با کدنویسی و به تبع آن ناتوانی در نشانه گذاری داده‌ها
 • عدم پشتیبانی سامانه‌ی مدیریت محتوای مورد استفاده
 • ناآگاهی از فواید استفاده از داده‌های ساختار یافته
 • کمبود وقت برای انجام نشانه گذاری داده‌ها

خوشبختانه چند راهکار ساده نظیر نرم افزار Schema app در بازار وجود دارند که امکان نشانه گذاری آسان برای ساخت، مدیریت و بررسی داده‌های ساختار یافته را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مهم‌ترین فواید استفاده از اسکیما

فواید بسیاری در استفاده از اسکیما، خصوصاً برای برندهای تجاری وجود دارد. برخی از این فواید به شرح زیر هستند:

افزایش CTR

دارا بودن رتبه‌ی بالا در صفحه‌ی نتایج موتور جستجو، راهی مؤثر برای افزایش تعداد کلیک‌های سایت شما به شمار رفته و روشی مناسب برای جلب توجه مخاطبین به محصولات و سرویس‌های شما است.

ارتباطات بیشتر

 • بالا بودن رتبه‌ی شما در جستجوها، از سویی دیگر عاملی برای آشنایی بیشتر مخاطبان با کسب و کار شما، شناخت بهتر محصولات و ارتباط بیشتر با خریداران است.
 • برای سایت‌های کاریابی نیز، به کمک ابزارهایی نظیر Google Jobs و شرکت‌هایی مثل ZipRecruiter، می‌توان از داده‌های ساختار یافته برای تبلیغ استخدام‌ها و برقراری ارتباط با جویندگان کار استفاده کنید.

به دست آوردن اسنیپت ویژه و پیروزی در نبرد جستجوی صوتی

 • استفاده از داده‌های ساختار یافته باعث بهبود وضعیت اسنیپت‌های شما می‌شود. دستیابی به اسنیپت‌های ویژه، پیشرفت بزرگی در سئو به شما می‌رود. به این ترتیب سایت شما در بالای صفحه‌ی نتایج جستجوی گوگل، بالاتر از سایر رقبا به نمایش در خواهد آمد. هر چند برای دستیابی به این جایگاه، دارا بودن داده‌های ساختار یافته الزامی نیست، اما کمک شایانی برای دسترسی به اسنیپت‌های ویژه خواهد بود. این مورد هم می‌تواند نرخ کلیک نسبت به رتبه شما را افزایش دهد.
 • نتایج جستجوی صوتی از اسنیپت‌های ویژه به دست می‌آید. یعنی با به دست آوردن این عنوان، سایت شما تنها پاسخی خواهد بود که در نتیجه‌ی جستجوی صوتی بیان می‌شود.

نکاتی کلیدی درباره‌ی داده‌های ساختار یافته

متأسفانه در هنگام انجام سئو امکان سوء استفاده از ابزارها نیز وجود دارد.

مطمئن شوید که در استفاده از داده‌های ساختار یافته، اسپم تولید نکنید. فقط از داده‌های ساختار یافته‌ای استفاده کنید که به محتوای شما مربوط هستند.

اگر از این مورد پیروی نکنید، ممکن است پیامی از گوگل دریافت کنید که درباره‌ی داده‌های ساختار یافته‌ی اسپم هشدار بدهد؛ این پیام به این معناست که داده‌های ساختار یافته‌ی شما در صفحه‌ی نتایج موتور جستجوی نمایش داده نمی‌شود.

همچنین مطمئن شوید که داده‌های ساختار یافته‌ی خود را به روز رسانی می‌کنید. همه چیز در طول زمان تغییر می‌کند و موضوعات جدید به سرعت در حال ورود هستند، بنابراین باید داده‌های ساختار یافته سایت خود را پیوسته به روز کنید.

به عنوان مثال، مطالب مربوط به کاریابی را در نظر بگیرید، مهم است که از تاریخ انقضای درخواست متقاضی در داده‌ها استفاده کنید.

از آنجا که مورد مذکور به تازگی رونمایی شده است، بعضی از سایت‌ها در کنسول جستجوی گوگل خطایی در این زمینه دریافت می‌کنند. مطمئن شوید که شما شامل این خطا نیستید.

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn